Price Check: See How Much You'll Save on School Snacks

August 24, 2015
by Thrive Market
Price Check: See How Much You'll Save on School Snacks

Shopping for wholesome food shouldn't break your budget—and thanks to Thrive Market, now it doesn't have to. Every week, we'll show you how much you can save, whether you're looking for healthy snacks, green home cleaning products, or anything in between. Because here, we think healthy food should be accessible to everyone. This week, we look at how much you can save on school snacks.

When you're in the chaos of the morning rush, packing your kids' lunches isn't always a priority. With everyone running in different directions—to work, to daycare, to band practice before school—it's tempting toss together a haphazard midday meal.  Slap some peanut butter on a piece of bread, throw in some chips, and call it a day.

But it doesn't have to be this way. If you have nutritious, easy snacks on hand, suddenly, packing lunch is simple. Plus, you'll be giving them a leg up in school by giving them energizing food that isn't packed with sugar or chemicals.

The best place to find all the applesauce and organic snack mix your little ones desire at prices you'll love too? Thrive Market.

Print Article

This article is related to: Food, Living, Non-GMO, Organic, Moms, Price check

Share This Article

3 Secrets to Keeping Your Skin Game Tight in Your 30s