ProBar

Delicious, convenient, healthy, plant-based food products.PROBAR creates delicious, convenient, healthy, plant-based food products. We strive to become the leading provider of REAL FOOD choices, always maintaining our commitment to quality, sustainability and fantastic taste.Core ValuesTreat Business Like You Treat Family. At PROBAR we recognize that growing our business goes hand-in-hand with nurturing relationships and encouraging personal growth. We create meaningful, long-term connections with our employees, vendors and customers in a community where trust rules. PROBAR is not just a job, it’s a shared passion.Let Your Actions Define You. We tell our kids this every day. We act with dependability, honesty, integrity and trust to realize our commitment to the PROBAR family and community.Big Steps, Small Footprint. PROBAR is a sustainable, REAL FOOD choice. Our ingredients are plant-based, coming from sustainable sources which have a small impact on the earth and a significant and positive impact on our bodies.We Love Real Food, and We Love What We Do. We Laugh Everyday. What Else Is There?We Don’t Run From Our Karma and Why Would We Want To? We always intend to do the right thing. Profit is part of our bottom line; integrity and quality are our cornerstones. We perform at the highest standard, despite cost. A fair reward awaits us. See More

  1. Food (7)
  2. Selects (2)
Certifications & Awards
  1. Certified Gluten-Free (3)
  2. Certified Organic (7)
  3. Non-GMO Project Verified (7)
Diets
  1. Gluten-Free (3)
  2. Organic (7)
  3. Vegan (7)
  4. Vegetarian (7)
Environmental and Social
  1. Sustainably farmed (7)
Health & Ingredients
  1. Cholesterol Free (7)
  2. Dairy Free (7)
  3. Full Of Omegas (3)
  4. High Fiber (5)
  5. High in Protein (7)
  6. No Trans Fats (7)
  7. Vegetarian (7)
Ratings
  1. & Up (6)
  2. & Up (7)
  3. & Up (7)
  4. & Up (7)
  5. & Up (7)
Price Range
Twelve 2.46 oz bars

Retail Price: $37.08


Our Price: $25.95 (Save 30%)

in cart
Twelve 2.46 oz bars

Retail Price: $37.08


Our Price: $25.95 (Save 30%)

in cart
Twelve 2.46 oz bars

Retail Price: $37.08


Our Price: $25.95 (Save 30%)

in cart
Twelve 3 oz bars

Retail Price: $40.68


Our Price: $28.95 (Save 29%)

in cart
Twelve 3 oz bars

Retail Price: $40.68


Our Price: $28.95 (Save 29%)

in cart
Twelve 3 oz bars

Retail Price: $40.68


Our Price: $26.95 (Save 34%)

in cart

Retail Price: $39.48


Our Price: $26.95 (Save 32%)

in cart

Featured on Thrive Market

See All Articles
What’s for Dinner? 1 in 6 Americans Can’t Answer This Question—Here’s How You Can Help
LIVING

What’s for Dinner? 1 in 6 Americans Can’t Answer This Question—Here’s How You Can Help

Our body rarely shies away from letting us know when it’s hungry. Rumblings arrive as we wake each morning, signaling it’s time for breakfast. In the middle of a meeting nearing the lunch hour, our...

Read More
The 5 Key Components of the Ultimate Cheese and Charcuterie Board
FOOD

The 5 Key Components of the Ultimate Cheese and Charcuterie Board

There’s something so simple, so elegant, and so gourmet about a charcuterie and cheese board.

Read More
Olive Oil Chocolate Chip Cookies Recipe
FOOD

Olive Oil Chocolate Chip Cookies Recipe

We're always looking for new ways to enjoy chocolate chip cookies. Is any dessert more universally satisfying? Past variations have included milk-and-cookie shots and this skillet cookie—but right...

Read More